abapat

 


ul. Kościuszki 19/1, 44-200 Rybnik; tel.: +48 604209162

Apel naukowców ws jednolitej jurysdykcji sporów patentowych PDF Drukuj Email

„Podkreślamy, że nie jesteśmy przeciwnikami koncepcji jednolitej ochrony patentowej w ramach Unii Europejskiej ani nie kwestionujemy potrzeby ustanowienia jednolitego systemu rozstrzygania sporów patentowych” – tymi słowami rozpoczyna się list otwarty w sprawie jednolitej ochrony patentowej i jednolitego sądu patentowego.


Polecamy kolejny artykuł na temat jednolitego patentu opublikowany w gazecie prawnej

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/620622,prawo_patentowe_naukowcy_przeciwko_jednolitej_ochronie.html

● prof. zw. dr hab. h.c. Stanisław Sołtysiński,

● prof. zw. dr hab. Ryszard Markiewicz,

● prof. zw. dr hab. Andrzej Szajkowski,

● prof. UAM dr hab. Aurelia Nowicka,

● prof. zw. dr hab. Janusz Szwaja,

● prof. zw. dr hab. Ryszard Skubisz.wystosowali list otwarty dotyczący patentu jednolitego i jednolitej ochrony patentowej. To obecnie najgorętszy temat związany ze zmianami prawnymi w obszarze własności przemysłowej.

Poniżej za Gazetą Prawną podajemy cytaty z tego listu:„Nawet jeśli w Polsce zostanie utworzony oddział lokalny sądu pierwszej instancji, to niektóre sprawy będą zastrzeżone do kompetencji oddziału centralnego (o którego siedzibę zabiegają Niemcy, Francja i Wielka Brytania), a instancja apelacyjna ma się mieścić w Luksemburgu. Liczne rozwiązania przewidziane w projekcie porozumienia są nieadekwatne z punktu widzenia racjonalności wymiaru sprawiedliwości i są podporządkowane interesom silnych użytkowników systemu patentowego, prowadzących spory transgraniczne o dużym zasięgu terytorialnym”